Doğal Taş Uygulamaları

Anasayfa » Blog » Kaplamalar » Doğal Taş Uygulamaları

Doğal taş uygulamaları genellikle bahçe duvarlarında, subasman seviyesine kadar olan bölümlerde, teraslarda uygulanan bir kaplama yöntemidir. Dikkat edilmesi gereken en önemli hususlardan biri, yapıştırılan yüzeyin boyalı olmamasıdır. Aynı zamanda yüzeyde toz olmamalıdır. Yüzey ile uygulaması yapılacak olan doğal taşın arasında sadece yapıştırma malzemesi yer almalıdır.

Tozlu yüzey sorunu

Doğal Taş Uygulamalarında yapılan genel hata yüzeyin iyi hazırlanmadan uygulamaya geçilmesidir. Örneğin yüzeyde toz bırakılması senaryosunu inceleyelim. Yüzeyde kalan toz tanecikleri taşın yapışmasını engelleyeceği gibi bir süre sonra zemin ile taşın ayrılmasına sebep olacaktır. Belli bir süre sonra taş ayrılmaya başlayacaktır.

Boyalı yüzey sorunu

Bir diğer etken ise yüzeyde boya olmasıdır. Örneğin duvara yapılan uygulamalarda sıklıkla karşılaşılan bir sorundur. Duvarın çentiklenerek boyalı yüzeyde sıva zemine ulaşılması gerekmektedir. Eğer bu yapılmaz ise, boyalı yüzeye yapıştırılmaya çalışılan doğal taşlar bir süre sonra düşmeye başlayacaklardır. Bunun olmaması için mutlaka ama mutlaka yüzeyin boyadan arındırılması gerekmektedir.

Gelişen yapı teknolojileri

Tabii inşaat alanında ilerlemeler çok hızlı bir şekilde hayatımıza girmekte. Bunun sonucu olarak yeni malzemeler, yeni teknolojiler ile tanışıyoruz. Örneğin yapıştırma malzemelerinde artık boya üzerine de yapıştırıldığında taşı tutan malzemeler üretilmeye başlandı. Bu tip malzemelerin fiyatları normal malzemelere göre daha yüksektir tabii ama uygulamalarda hız kazandırdığını da es geçemeyiz.

Doğal taş uygulamaları ile ilgili olarak, daha detaylı bilgileri, ilerleyen zamanlarda kaplamalar kategorimizde bulabilirsiniz.

Yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.